Quantcast
Channel: válás – Második feleség
Viewing all articles
Browse latest Browse all 24

Van mostohagyermeked? Tagadod vagy vállalod?

$
0
0
Nekem teljesen természetes volt, hogy gondját kell viselnem a lízingelt fiamnak a láthatások és az iskolai szünetek alatt, mert – bár a szerelem hormongőzös hónapjai akár el is kenhették volna bennem a felelősségérzetet – egyszerűen csomagban érkezett a férjemmel. Tudtam, hogy nehéz lesz, de úgy döntöttem, így is megéri a mostohaanyaság. Mégis kaptam a meglepő e-maileket, telefonokat annak idején, látván, milyen látványosan felvállalom ezt a kölyköt, akihez vér szerint az égvilágon semmi közöm. Csodálkozott mindenki: így szeretitek egymást? Nem te vagy a gyűlölt mostoha? Tényleg viszitek nyaralni? Nem zavar? És még ezer és egy kérdés jött, amit nem tudtam hova tenni. Aztán múltak az évek, szaporodtak körülöttem is a mozaikcsaládok, a játszótéren is egyre több anyukát ismertem meg, akinek a párja hozott egy vagy több gyermeket a kapcsolatába. Valami egészen furcsa módon azonban azt a tendenciát vettem észre, hogy ketté szakad a mostohaanyák tábora:


vannak, akik integrálják a mostohagyerekeket a családjukba, az esetleges új, féltesók mellé, és
vannak, ahol a lízingelt gyermekek afféle megtűrt kategóriába kerülnek, vagy akár apa új családjával nem is érintkező entitássá válnak. Náluk van az, hogy velük beszélgetve csak a lehető legritkábban derül ki, hogy van féltesó is a képben, mert erről egy szál Facebookos fotó, egy közösen töltött délután, semmi nem árulkodik. Mintha nem léteznének mozaikcsaládos kontextusban.

Előbbit tartanám természetesnek, bár nyilván hazabeszélek, ennek ellenére tartom, hogy a válásokat lehet nyereségessé tenni a gyermek számára – érzelmileg legalábbis (meg például az ünnepek alatt is, erről tavaly írtam). Az elvált, majd újra párra lelő szülők ugyanis megduplázott mennyiségű személyt jelenthetnek a gyermek számára, ahonnan gondoskodás, szeretet érezhet. Ennek gátja azonban számtalan lehet, ami miatt a következő partner nem tudja/nem akarja megszeretni a mostohagyermeket. Kérdezhetitek joggal, ugyan mi? Bőséges a lista, és nyilván nem is teljes, ezek a saját tapasztalataim az ismerőseim beszámolóiból.

mygirlJamie Lee Curtis a My Girl című filmben mostohaanyaként jelenik meg, aki nagyon kedveli párja lányát, de ő először nem sok bizalmat szavaz neki. Később megtörik a jég, kialakul a bizalom, a beengedi a “magcsaládba” őt is a kislány

Okok, ami miatt a lízingelt gyerek nem tud kiteljesedni az új családjában


A volt feleség eltiltja apától a gyermeket, elidegeníti, anyagilag is kihasználja esetleg, az apáról valótlanságokat állít, telebeszéli a fejét, ami miatt a gyereknek nem sok kedve marad a kapcsolattartáshoz. Erről egy egész poszt született, tanulságos!
Az ex (anyuka) keserűségével azonosulva a gyermek is átveszi az apával kapcsolatos hozzáállást, az anyukájával szolidarítva leépíti az apukáját, akár tudat alatt, egészen kicsi gyerekként.
A mostohagyermek nem hajlandó tudomást venni apa új életéről, ezért – többnyire a gyermek kérésére – a láthatások is mindig máshol – moziban, cukrászdában – zajlanak.
A láthatások alatt a volt feleség megtiltja az édesapának, hogy a gyermeket bemutassa új párjának, közös otthonába vigye. Emiatt az új partner vagy máshol alszik a láthatások alatt, vagy a gyerekkel megy máshová apa.
Apa a válás körüli harcok, küzdelmek során egyszerűen beletörődik a veszteségbe, és a láthatásokhoz sem ragaszkodik – pénz, lelkesedés hiányában, a távolsággal és rosszindulattal küzdve. (Spórolós tippek a láthatások idejére, ide kattintva!)
Az új partner zsigerből gyűlöli párja gyermekét – emögött állhat féltékenység, vagy akár az, hogy a férfi előző életére emlékezteti.
Az új partner igyekezete ellenére sem képes negatív érzelmeit levetkőzni a gyermekkel kapcsolatban, akiben csak azt látja, miatta folyik el a sok pénz, miatta kap a volt feleség különleges juttatásokat, megkülönböztetett figyelmet, ami neki, másodikként, harmadikként soha nem fog jutni.
Az új partner nem tud elvonatkoztatni attól, hogy a kisgyermek inkább az édesanyja “nevelése” (erről is elmélkedtem korábban, ide kattintva olvashatod), és emiatt nem tud viselkedésével sem beilleszkedni, örökös a veszekedés a mostohaanya és a gyerek apja között, a gyereknek pedig sokszor hiába magyarázza, mi a baj vele.

hamupipokeA klasszikus Hamupipőke-sors, a háttérbe szorított nevelt gyermek iskolapéldája a féltesók árnyékban (Fotó: JeffChristiansen, Flickr, innen)

Nálatok is hasonló a helyzet? Te felvállalod, hogy van mostohagyermeked? Ha nem, miért nem?







Lájkolj a Facebookon is, illetve csatlakozhatsz az ottani zárt csoportunkhoz is, ha második/harmadik feleségként, élettársként beszélgetni volna kedved, ide kattintva!






Viewing all articles
Browse latest Browse all 24